Jak si říct o vyšší plat
Úspěšně jste zvládli sepsat životopis, také motivační dopis a absolvovali jste pohovor, na kterém jste si řekli o peníze podle svých představ (nebo aspoň přibližně). Přijali Vás.
Uplynuly dva tři roky a Vy si myslíte, že jste firmu posunuli správným směrem. Hodláte v posouvání pokračovat. Ale motivace, alespoň ta finanční, se začíná vytrácet a peníze, které si měsíčně vyděláte, už nejsou Vašemu výkonu odpovídající. Pokud jste v ostatních ohledech ve své práci spokojeni a nechcete jít o dům dál, zbývají Vám všehovšudy dvě možnosti. Buď budete čekat a doufat, že si Vás a Vaší práce někde všimne, nebo si o vyšší plat prostě řeknete.
Varianta o čekání funguje jen ve výjimečných případech, při několika podmínkách:
- Váš přínos firmě musí být dostatečně výrazný, aby si ho Váš nadřízený všimnul.
- Váš nadřízený logicky musí být všímavý sám o sobě. Někteří lidé, byť to nedělají schválně, zkrátka nejsou až tak empatičtí a citliví. Nebo jsou třeba jen příliš zaneprázdnění.
- A nakonec nesmí patřit mezi ty, kteří si nevšímají naschvál. Musí připustit, že si přínosu všimnul, a chtít Vaše snažení ocenit. Málokdo totiž touží dobrovolně platit víc tam, kde nemusí. A to i tehdy, když peníze nejdou přímo z jeho kapsy.
Ale je tu i varianta druhá.
Říct si o vyšší plat je poněkud svízelný úkol a řada lidí by se mu nejraději zcela vyhnula. Jak se tedy zeptat tak, aby Vás celý proces stál co nejméně nervů a aby Vám bylo v konečném důsledku vyhověno?
Sebeanalýza
V prvé řadě si zrekapitulujte své dosavadní fungování ve firmě. Zvažte všechny své klady a zápory. Zkrátka si přichystejte věcné argumenty, kterými si zvýšení platu obhájíte. Než se svým požadavkem nastoupíte před šéfa, měli byste si být opravdu jisti tím, že si to zasloužíte.
Názory okolí
Zmapujte si situaci na trhu. Jen na internetu lze najít spousty serverů, kde si můžete najít mzdy ve Vašem oboru, navíc podle různých specifik, například podle krajů.
Klidně se ptejte ve svém okolí. Buďte ale opatrní. Ptejte se spíše neurčitě, tedy například na to, jak by mohly být platově ohodnoceny Vaše schopnosti právě podle okolí. Vybírejte si, s kým o celé záležitosti budete komunikovat, a neprozrazujte zbytečně svůj plat, obzvláště ne v rámci firmy. Nikdy nevíte, kdo tuto informaci použije proti Vám.
Stanovte si cíl. Reálný.
Při otázce týkající se platu, která Vám byla položena u pohovoru, jste se pohybovali v konkrétních částkách. Více o této problematice se můžete dočíst v článku O jaký plat si říct u pohovoru. Snažíte-li se ale o navýšení svého stávající mzdy, vsaďte spíše na procenta, nedáte tak šéfovi moc velký prostor ke smlouvání. Vždy ale zůstaňte nohama na zemi, pohybujte se okolo 5 %. Při přílišných očekáváních s Vámi nebudou s největší pravděpodobností smlouvat vůbec.
Ve správnou dobu na správném místě
Je také důležité správně vybrat načasování Vašeho požadavku. Volte nejlépe období, kdy se společnosti daří. V opačném případě byste akorát dráždili kobru bosou nohou.
Vnímejte ale i momentální rozpoložení nadřízeného. Pokud má pokažený celý den, jen těžko najde chuť s Vámi řešit tak citlivé téma.
Chvíle CH
Při „akci“ buďte opatrní, taktní, asertivní, ale nikdy ne drzí. Vyvarujte se dále zmíněnému citovému vydírání. Pokud se budete držet zásad slušného chování, to nejhorší, co se Vás může potkat, bude odmítnutí Vašeho požadavku. A na dekorum nezapomínejte ani v takovém případě.
Tip: Neuchylujte se k citovému vydírání. Ušetřete si například řeči o tom, že Vaše děti studují, nebo že splácíte hypotéku. Toto nejsou reálné důvody pro zvýšení platu. Navíc, rozezná-li Váš nadřízený ve Vašem jednání náznaky citového vydírání, dojde lehce k tomu, že se postaví do opozice takovým způsobem, že se zvýšení platu v blízké budoucnosti jen těžko dočkáte.
Dejte si také pozor na výhružky odchodem. Pokud jste si jistí, že sehnat náhradu za Vás bude obtížné, podáte-li Vaše úvahy o odchodu z firmy citlivě a myslíte-li to navíc vážně, třeba Vám nakonec opravdu přidají. Počítejte ale s tím, že při neopatrném postupu (a hranice jsou tady opravdu tenké) Vás může Váš nadřízený nejen odmítnout co do navýšení platu, ale také nemile překvapit výpovědí.
Vhodné alternativy
Pokud vedení nepřistoupí na navýšení platu, zkuste na to jít od lesa. Navrhněte šéfovi například zavedení benefitů, podsuňte mu myšlenku o motivačních a teambuildingových akcích nebo třeba firmou placených kurzech angličtiny pro zaměstnance. Přijďte s čímkoliv, co ve Vaší společnosti zatím nefunguje, zvýší to (nejen) Vaši motivaci, ale firma v tom vycítí také svůj prospěch. Možností je spousta.
Tou nejkrajnější variantou zůstává odchod ze zaměstnání. Cítíte-li, že je situace dlouhodobě neúnosná, že si Vás ve Vaší práci neváží, zvažte, jestli pro Vás nebude nejlepší najít si zaměstnání takové, kde si Vás vážit budou. I finančně.
Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!
Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!